پرسش های متداول در مورد تحصیل در کانادا 


1. آیا برای تحصیل در کانادا نیازی به اخذ اجازه تحصیل دارم؟
اکثر دانشجویان برای تحصیل در کانادا باید ابتدا اجازه تحصیل بگیرند. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. 

2. چگونه می‌توانم برای تحصیل در کانادا اقدام کنم؟
قبل از آنکه بتوانید برای اجازه تحصیل اقدام کنید باید از دانشگاه یا کالجی که قصد تحصیل در آن را دارید پذیرش بگیرید. در اغلب موارد پس از دریافت پذیرش لازم است که برای اخذ اجازه تحصیل اقدام کنید. بدین منظور باید درخواست خود را به سفارت یا دفتر ویزای کانادا در کشور خود ارسال نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش ویزای تحصیلی این وب‌سایت مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

3. چگونه می‌توانم با شرایط پذیرش و دوره‌های تحصیلی ارائه شده توسط کالج‌ها، دانشگاه‌ها و یا سایر موسسات آموزشی کانادا آشنا شوم؟
کانادا فرصت‌های مختلف و فراوانی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. شما باید ابتدا مدرسه، کالج و یا دانشگاهی را که قصد دارید در آن مشغول به تحصیل شوید، انتخاب کنید و سپس با تماس با آنها و یا بررسی وب‌سایت‌شان اطلاعات مورد نیاز در مورد دوره‌های ارائه شده و نیز شرایط گرفتن پذیرش را کسب کنید. فهرست نسبتا کاملی از کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر کانادا را می‌توانید در اینجا یا در بخش "پیوندها"ی وب سایت ما بیابید.

4. چه زمانی باید برای اجازه تحصیل اقدام کنم؟
توصیه می‌شود که به محض دریافت نامه پذیرش خود برای اجازه تحصیل اقدام کنید زیرا مدت زمان لازم برای بررسی پرونده و صدور ویزای تحصیل بر اساس دفتر ویزایی که پرونده را بررسی می‌کند متفاوت است.

5. ویزای اقامت موقت کانادا چیست؟
ویزای اقامت موقت سندی رسمی است که توسط یک دفتر ویزای کانادایی صادر می‌شود. این ویزا به یکی از صفحات پاسپورت الصاق می‌شود تا نشان دهد که دارنده پاسپورت مورد نظر واجد شرایط لازم برای ورود به کانادا و اقامت موقت در این کشور است. با توجه به کشوری که تابعیت آن را دارید ممکن است لازم باشد که برای ورود به کانادا و اقامت موقت در کانادا ( جهت کار، تحصیل، و یا دیدار) به این ویزا نیاز داشته باشید. فهرستی از کشورهایی که شهروندان آن برای ورود به کانادا نیازی به اخذ ویزای اقامت موقت کانادا ندارند را می‌توانید در بخش اجازه تحصیل یا بخش اجازه کار این وب سایت بیابید.

6. چگونه می‌توانم برای ویزای اقامت موقت کانادا اقدام کنم؟
اگر برای ورود به کانادا و تحصیل در این کشور علاوه بر اجازه تحصیل به ویزای اقامت موقت نیز نیاز دارید باید درخواست جداگانه‌ای را به همراه هزینه بررسی پرونده به دفتر ویزا ارسال نمایید.

7. چگونه می‌توانم هزینه بررسی پرونده را بپردازم؟
هنگام ارسال تقاضای اجازه تحصیل باید هزینه بررسی پرونده را نیز بپردازید. این هزینه غیر قابل برگشت است حتی اگر تقاضای شما پذیرفته نشود. با بررسی وب‌سایت سفارتخانه یا دفتر ویزایی که قصد دارید تقاضای خود را به آنجا بفرستید یا تماس تلفنی با آنها می‌توانید از نحوه پرداخت این پول آگاه شوید.

8. آیا برای دریافت اجازه تحصیل نیز انجام معاینات پزشکی لازم است؟
انجام معاینات پزشکی الزامی است اگر: متقاضی از کشورهایی به کانادا می‌آید که شهروندان آنها برای ورود به کانادا لازم است ویزا بگیرند و همچنین قصد داشته باشد که برای مدتی بیش از 6 ماه در کانادا اقامت کند یا متقاضی در مکان‌هایی مشغول به کار و یا تحصیل خواهد شد که حفظ بهداشت و سلامت ‌عمومی در آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است (اماکنی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، مهدکودک‌ها، و ...).

9. چگونه می‌توانم اجازه تحصیل خود را هنگامی که در کانادا به سر می‌برم تجدید کنم؟
برای تجدید اجازه تحصیل باید قبل از انقضای اعتبار آن اقدام کنید. اگر اجازه تحصیل خود را تجدید نکنید باید پس از انقضای اعتبار آن کانادا را ترک کنید. البته ممکن است تحت شرایط خاصی امکان اقامت موقت را حتی پس از انقضای اجازه تحصیل اعاده کرد ولی در این صورت نیز حق ادامه تحصیل تا مشخص شدن وضعیت قانونی اقامت دانشجو از وی سلب می‌شود.

10. آیا امکان صدور المثنی در صورت گم شدن برگه اجازه تحصیل وجود دارد؟
بلی. اسناد مهاجرتی صادر شده توسط دولت کانادا را می‌‌توان در صورت گم شدن جایگزین کرد.‌ بدین منظور متقاضی باید فرم مربوطه را تکمیل و ارسال نماید و مبلغی نیز پرداخت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با اداره شهروندی و مهاجرت کانادا تماس بگیرید.

11. آیا در حین تحصیل می‌توانم سفری به خارج از کانادا داشته باشم؟
بلی . اما در هنگام برگشت باید مدارک زیر را ارائه کنید: پاسپورت معتبر اجازه تحصیلی که تاریخ اعتبار آن نگذشته باشد ( درصورتی که برای ادامه تحصیل به کانادا برمی‌گردید) ویزای اقامت موقت کانادا اگر شهروند یکی از کشورهایی باشید که ساکنین آنها برای ورود به کانادا نیاز به دریافت ویزا دارند. توجه داشتته باشید که اگر شهروند یکی از کشورهایی باشید که ساکنین آنها برای ورود به کاناد نیاز به دریافت ویزا دارند و به کشوری غیر از آمریکا، گرین‌لند، و سنت پیر و ماژلان (Saint-Pierre et Miquelon) سفر کرده باشید باید هنگام بازگشت به کانادا ویزای ورود مکرر (multiple-entry) داشته باشید.