پذیرش برای مقطع دکترا


پذیرش برای مقطع دکترا
برای پذیرش در مقطع دکترا، باید به این نکته توجه داشت که اخذ پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه های استرالیا دو مرحله ای است.
 
مرحله ی پیش از درخواست رسمی (pre-application) و سپس ارسال درخواست رسمی به دانشگاه مورد نظر. در مرحله ی اول استاد راهنما مشخص می شود و در مرحله ی دوم دانشکده تصمیم نهایی را جهت اعطای پذیرش به دانشجو اتخاذ می کند. دوره های دکترا در استرالیا چهار ساله است. بیشتر بورس های دانشگاه ها به متقاضیان این دوره تعلق می گیرد. دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی در استرالیا دو ساله است. این دوره ها شبیه به دوره های دکترا هستند و در برخی موارد می توان پس از پایان سال اول آن را به دکترا (PhD) ارتقاء داد.
 
مدارک مورد نیاز دوره های ارشد تحقیقاتی و دکترا:
 ۱- ترجمه ریز نمرات و دانشنامه ی کارشناسی به انگلیسی
 ۲- ترجمه ریز نمرات و دانشنامه ی کارشناسی ارشد به انگلیسی (برای متقاضیان دکترا)
 ۳- پاسپورت یا ترجمه ی شناسنامه
 ۴- طرح تحقیق به انگلیسی
 ۵- رزومه ی انگلیسی
 ۶- مدرک زبان ( Academic IELTS 6.5 یا ۷ (بسته به دانشگاه ) و یا معادل TOEFL آن)
 ۷- معرفی نامه از استاد یا کارفرما
 ۸- گواهی سوابق کاری (در صورت وجود)
 ۹- نمونه کار (portfolio) برای رشته های خاص هزینه های تحصیل در استرالیا در دوره دکترا هزینه های تحصیل در استرالیا به موسسه و سطح تحصیلی انتخابی شما بستگی دارد.
 به عنون یک دانشجوی خارجی، شهریه ی دانشگاه را باید قبل از شروع به تحصیل بپردازید. ممکن است رشته ی انتخابی شما هزینه های جانبی داشته باشد، مثلاً هزینه ی مربوط به لوازم و امکانات آموزشی خاص آن رشته.به طور تقریبی، هزینه دوره دکترا برای مدت یک سال بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا است.

 نکته: مبلغ رشته های پرهزینه ای مانند پزشکی و دامپزشکی متفاوت است.