اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا

 
کانادا دارای حدود ۸۰ دانشگاه و ۲۲۰ کالج است. سالیانه بیش از ۱۳۰,۰۰۰ دانشجو از خارج از کانادا جهت تحصیل به کانادا می روند .
 
مقررات پذیرش دانشگاه های کانادا
 
مقررات پذیرش دانشگاه ها بسیار متفاوت است و در شیوه پذیرش دانشجو مستقل عمل می کنند.سطح علمی اکثر دانشگاه های کانادا بسیار بالا بوده و شهرت بین المللی دارند.
 
ظرفیت پذیرش دانشگاه های کانادا
 
با این حال تنها ۱۰ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به متقاضیان بین المللی اختصاص دارد و بقیه در اختیار شهروندان و مهاجران است.
 
دریافت ویزای تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در کانادا
 
اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی می تواند سریع ترین راه برای ورود به کانادا باشد. از آنجاییکه در برخی از کشورها منجمله ایران روند بررسی تقاضای مهاجرت به کانادا بسیار طولانی است،آن دسته از افرادیکه خواهان اخذ اقامت دائم در کانادا در مدت کوتاهتری هستند (درصورت دارا بودن شرایط مربوطه) از طریق ویزای تحصیلی اقدام می کنند.

برخی امتیازات دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:
- روند صدور ویزای تحصیلی بسیار کوتاه بوده و در صورت اخذ پذیرش تحصیلی و انجام امور مربوطه از طریق سفارت کانادا در تهران در کمترین زمان ممکن می توان وارد کشور کانادا شد .
- با تکمیل یک دوره تحصیلی ۲ ساله در کانادا می توان از ۵ امتیاز جهت درخواست اقامت دائم برخوردار شد .
بر اساس مصوبه اخیر وزارت مهاجرت و شهروندی، دانشجویان می توانند پس از طی دو سال از تحصیل، از داخل کانادا برای اخذ اقامت دائم و مهاجرت ، درخواست نمایند
- امکان تقاضا برای اقامت دائم جهت افراد دارای ویزای تحصیلی از داخل کانادا میسر بوده و زمان لازم جهت روند این امر کمتر از زمان مورد نیاز در صورت اقدام از خارج از کانادا است .
- از آنجا که حداقل ۳ سال اقامت جهت اخذ شهروندی کانادا لازم است، هر سال تحصیل در کانادا با ویزای تحصیلی معادل ۶ ماه اقامت محسوب شده، لذا این افراد پس از اخذ اقامت دائم سریعتر موفق به دریافت شهروندی می شوند .
- در بعضی موارد پس از دریافت ویزای تحصیلی تحت شرایطی اقدام جهت تقاضای اقامت دائم عملی تر است .
- پس از اخذ اقامت یافتن کار با داشتن مدرک از موسسات آموزش عالی کانادا ساده تر 
شهریه تحصیل در کانادا
 البته شهریه تحصیل برای دانشجویان بین المللی حدود ۳ برابر مهاجرین و شهروندان عادی است . متوسط شهریه برای یک سال با هزینه های اقامت در حدود ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار کانادا ( ۲۰ الی ۲۵ میلیون تومان) است .بنابراین کسانی که از وسع مالی لازم برخوردار نیستند ، بهتر است در صورت داشتن شرایط ، ابتدا مراحل مهاجرت را طی نمایند و سپس ادامه تحصیل دهند
اخذ پذیرش تحصیلی می تواند مستقیما توسط فرد متقاضی یا وکلا و شرکت های حقوقی انجام گیرد.
ویزای تحصیلی حداکثر تا پایان تحصیل اعتبار دارد مگر اینکه دانشجو بتواند امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را فراهم کند.
اکثر دانشجویان خارجی نیاز به اخذ مجوز تحصیلی دارند. مگر اینکه مایل باشید در یک برنامه آموزشی ۶ ماهه و یا کمتر مثل دوره زبان شرکت کنند.
 
اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا
اداره مهاجرت کانادا بطور عادی مجوز دانشجویی را صادر می کند . دانشجویان بین المللی  در واقع دیدارکنندگان موقت از کانادا محسوب می شوند. آنها باید در هنگام ورود اداره مهاجرت کانادا را متقاعد کنند که قصدشان از ورود به حاک کانادا ماهیتی موقتی دارد. اگر متقاضی از یک مؤسسه آموزشی کانادایی نامه پذیرش دریافت کرده باشد و همچنین پول کافی جهت شهریه و هزینه های زندگی در کانادا داشته باشد. در برخی موارد، اداره مهاجرت کانادا ممکن است از متقاضیان بخواهد تحت آزمایشات پزشکی قرار گیرند. بعلاوه دارندگان مجوز دانشجویی باید تقاضای روادید گردشگری را بدهند و آن را دریافت دارند  مگر اینکه شهروند کشورهایی باشند که معاف از روادید محسوب می شوند.
 
اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا زمان و پشتکار زیادی می طلبد . شاید لازم باشد همزمان از چند دانشگاه درخواست نمایید که  طبیعتا هزینه بیشتری نیز طلب خواهد کرد .( شامل هزینه درخواست ، ترجمه و ارسال مدارک به صورت جداگانه). ضمن اینکه دانشجویان بین الملل نمی توانند از کمک های مالی یا وام تحصیلی بهره مند شوند.