شرایط زبان استرالیا             درباره تحصیل در دوره های زبان انگلیسی در استرالیا و نیوزلند  :

* این دوره ها مناسب افرادی است که در آینده قصد تحصیل در رشته های دانشگاهی در کشورهائی را دارند که انگلیسی زبان اصلی آنهاست میباشد.
* معمولا طول این دوره از یک ماه تا 10 ماه است.
*در مدت تحصیل , دانشجو امکان تعامل اجتماعی را با دیگر دانشجویان سراسر دنیا در یک محیطی آکادمیک خواهد داشت.
* این دوره ها معمولا به صورت 20 ساعت در هفته (تمام وقت ) بوده و هر کلاس 55 دقیقه است.
* سطح زبان انگلیسی هر دانشجو در ابتدای دوره اندازه گیری و بر اساس میزان آشنائی فرد به زبان انگلیسی سطح کلاس آن را مشخص مینمایند.
* در مدت تحصیل در کالج زبان ، دانشجو از امکاناتی مشابه دانشگاه برخوردار خواهد بود و این شرایط دانشجو را برای ورود به دانشگاه در سالهای بعدی آماده تر میکند.
* دانشجو در مدت تحصیل در کالج زبان میتواند از امکانات مدرن سمعی بصری آموزش زبان و کتابخانه و... استفاده نماید.
*دانشجو امکان مشارکت در فعالیتهای فوق برنامه از جمله شرکت در فعالیتهای ورزشی و هنری ... را خواهد داشت. در اینجا نام و توضیحات دوره های مختلف زبان در استرالیا فهرست شده است:

ELICOS
Australia's English Language Intensive Courses for Overseas Students
یکی از معروف ترین برنامه های یادگیری زبان انگلیسی در استرالیا و حتی در دیگر نقاط جهان الیکاس می باشد. الیکاس در واقع دوره یادگیری زبان قبل از ورود به دانشگاه می باشد. البته برنامه های آموزشی دیگری نیز با همین هدف در کنار الیکاس وجود دارند. الیکاس از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد. دانشجویان می توانند با ویزای دانشجویی جهت دوره های الیکاس وارد خاک استرالیا شوند. باید بدانید که دانشجویان ایرانی نمی توانند صرفا با در دست داشتن پذیرش الیکاس ویزای دانشجویی بگیرند و باید در کنار آن پذیرش دانشگاهی نیز داشته باشند و این به دلیل ضوابط تعیین شده از طرف دولت استرالیا می باشد. موسسات آموزشی برکزار کننده الیکاس در سرتاسر استرالیا وجود دارند. پس از گذراندن این دوره ها می توانید وارد دانشگاه مورد نظر خود شوید. نکته قابل ملاحظه در اینجا این است که بیشتر دانشگاه ها با موسسه آموزشی زبان مختص خود قرارداد بسته اند و تنها آن مدرک را مورد قبول می دانند. به عنوان مثال: موسسه آموزشی زبان دانشگاه ملبورن، "Hawthorn" و دانشگاه یو تی اس "In Search" ، دانشگاه دیکین"DULI" و دانشگاه سوث استرالیا "CELT " می باشد. برخی دانشگاه ها نیز مستقیما موسسات الیکاس کار می کنند. دانشجو در صورتی که نمره آیلتس مورد نظر دانشگاه را کسب نکرده باشد باید در این موسسات نامبرده ثبت نام کند. البته توضیحات گفته شده بدین معنی نمی باشد که دانشجو نمی تواند قبل از ورود به دانشگاه در موسسات الیکاس ثبت نام کند. شما می توانید پس از گذرانید دوره الیکاس دوباره امتحان آیلتس دهید و آیلتس جدید را به دانشگاه ارائه دهید بدون اینکه در موسسه آموزشی  زبان دانشگاه ثبت نام کرده باشید.
بهتر است بدانید که هزینه کلاس های آموزشی الیکاس از هفته ای 250$ تا 350$ می باشد.


OET

Occupational English Test
این دوره ها نیز همان طور که از نام آنها بر می آید دوره های زبان برای مشاغل خاص می باشند.  در استرالیا این دوره ها خاص دانشجویان رشته های زیرگروه سلامت هستند. خوشبختانه بر خلاف دوره های الیکاس و دیگر دوره های زبان، دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و ... می توانند صرفا با ثبت نام کردن در این دوره ها ویزای دانشجویی گرفته و وارد خاک استرالیا شوند. پس از گذراندن کلاس های مربوطه باید در آزمون OET شرکت کنند که مدرک آن معادل مدرک آیلتس می باشد.

آموزشگاه های زبان وابسته به دانشگاه
همانطور که در بخش الیکاس گفته شد برخی دانشگاه موسسه آموزشی زبان خاص خود را دارند. این موسسات آموزشی همگی معتبر می باشند و در تمامی دانشگاه ها از استاندارد خاصی برخوردارند. معمولا دانشجویان خارجی قبل از ورود به دانشگاه از این موسسات آموزشی استفاده می کنند.

 در  صورتی که نمره آیلتس دانشجو به نمره مورد نظر دانشگاه نرسیده باشد دانشجو باید در ازای هر نیم نمره آیلتس 10 هفته دوره زبان بگذراند. مسلما دانشجو می تواند در این دوره از خوابگاه های دانشگاه نیز استفاده کند و هرچه بیشتر با محیط دانشگاه آشنا شود. در هر دانشگاه 5 برنامه آموزشی هست که در زیر فهرست شده اند:

General English
English for Academic Purposes
در واقع این برنامه خاص دانشجویان خارجی قبل از ورود به دانشگاه می باشد.
English for Specific Purpose
دوره های زبان برای مشاغل خاص مانند زبان تجاری و ...
Secondary School Preparation
 Examination Preparation
دوره های آمادگی برای آزمون های تافل و آیلتس.

 

هزینه تقریبی تحصیل در دوره های زبان در استرالیا


این شهریه بسته به نوع موسسه و طول دوره متفاوت است اما سالانه 3500$ تا 13500$ تخمین زده می شود. به عبارتی 250& تا 400$ در هفته.